Öt perc anya

Teendők listája kismamáknak – trimeszterenként

9 hónap hosszú időnek tűnhet, ám annyi tennivalóval találod szembe magad, hogy muszáj valamilyen rendszert felállítani, különben kicsúszik a kezeid közül az irányítás, és jön a pánik.

Íme egy összeszedett lista, trimeszterekre lebontva:

Első trimeszter:

first-signs-pregnancy

  1. Győződj meg róla, hogy tényleg terhes vagy.

A legtöbb otthon elvégezhető terhességi teszt megbízható eredményt ad a peteérést követő két hét elteltével. Ha a teszt negatív vagy gyengén pozitív, várj pár napot, és ismételd meg újra.

  1. Kezdd el a magzatvédő vitamint!

Ha még eddig nem tetted, most már itt az ideje, hogy elkezdj valamilyen magzatvédő vitamint szedni.  A legfontosabb a megfelelő mennyiségű folsav fogyasztása, ez ugyanis bizonyítottan csökkenti a velőcsőzáródási rendellenesség kialakulását, valamint a nyitott gerinc kockázatát.  

  1. Válassz orvost!

Ha még nincs állandó orvosod, itt az ideje, hogy keress egyet. Fontos ugyanis, hogy egy adott orvos tartson szemmel végig, így biztosan állandó és megbízható felügyelet alatt állsz majd.
Érdeklődj az ismeretségi körödben, vagy keresgélj az interneten.

  1. Készülj fel az első vizsgálatra!

Ragadj papírt, tollat, és írd össze minden felmerülő kérdésedet, mert a nagy izgalmak közepette előfordulhat, hogy hirtelen nem jut eszedbe semmi, aztán utólag bosszankodhatsz. Ezen kívül a doktor meg fogja kérdezni az utolsó vérzésed első napját, ez alapján fogja tudni kiszámolni, hogy milyen napra esik szülésed napja. Így hát, ezt a dátumot sem árt felírnod, nehogy elfelejtsd.

Az orvosod kérdezősködni fog a családodban előforduló betegségekkel kapcsolatban, úgyhogy jó, ha előre körbeérdeklődsz a rokonságban, milyen örökletes betegségek fordultak elő a családotokban.

  1. Érdeklődj a gyógyszerekkel kapcsolatban!

Számos gyógyszer – még néhány vény nélkül kapható is – veszélyeztetheti a magzat egészségét, ezért azok szedése terhesség alatt nem ajánlott. Ha valamilyen krónikus betegségben szenvedsz, és gyógyszeres kezelés alatt állsz, ne hagyd abba a szedését, de minél hamarabb konzultálj orvossal.

Második trimeszter:

second-trimester-of-pregnancy-pg-01-full

  1. Látogass el a kórházba!

Ha eddig még nem tetted, most itt az ideje, hogy kiválaszd a klinikát, ahol világra kívánod hozni gyermekedet. Minden intézmény biztosít szülőszoba látogatást, ezekről telefonon érdeklődhetsz.
Ha már megtaláltad a megfelelő kórházat, látogass el a szülésfelkészítő foglalkozására, ahol minden szükséges ismeretre szert tehetsz, amire szüléskor szükséged lehet. Ezen kívül megismerheted a személyzetet, és új barátságokat köthetsz.

  1. Vizsgálatok a második trimeszterben:

A második trimeszterben általában – ha semmilyen probléma nem adódik – négyhetente kell meglátogatnod az orvosod. Esedékes a cukorterheléses vérvizsgálat, valamint egy genetikai ultrahang.

  1. Szükséged lesz a kismamaruhákra!

Ha még látványosan nem is, de már nő annyit a pocak a 18.hétig, hogy szükségesség válhat kényelmesebb ruha beszerzése. Ne feledd, hogy nem tudhatod, mekkorára fog nőni a pocakod, úgyhogy ne vásárolj nagyon előre! Mindig csak éppen annyi ruhadarabot vegyél, amire aktuálisan szükséged van.

  1. Gondolkozz a szülésznőn

Van, aki csak orvost fogad fel a szüléséhez, valaki csak szülésznőt, és olyan is akad, aki mindkettőt. Gondolkozz el rajta, hogy neked melyik a legszimpatikusabb megoldás. Tudnod kell, hogy a szülésznő az, aki végig veled foglalkozik a vajúdás alatt, az orvos általában csak időközönként ránéz a kismamára, és a kitolási szakaszban lesz veled.

  1. Tervezz felnőtt programokat

Mivel nemsokára nem lesz sem időd, sem lehetőséged, most használd ki az időt, hogy még megnézhetsz egy filmet a moziban, elmehetsz egy hangversenyre, vagy egy romantikus vacsorára férjeddel.
Természetesen nem arról van szó, hogy a baba mellett sosem lesz időd ilyenekre, de abban biztos lehetsz, hogy ritkábban adódik majd alkalom rájuk.

  1. Kenegesd a hasad!

A striák kialakulása ellen léteznek különböző krémek és olajok. Kezdd el ezeket időben használni.

  1. Szűkíts a névlistádon!

Mostanra már biztosan van számos névötletetek, de itt az ideje, hogy elkészítsétek a top10-es listátokat! Ragadjatok papírt és tollat, és mindketten írjátok fel a 10 kedvenc neveteket, majd vessétek össze a listáitokat. Remélhetőleg lesznek egyezések 🙂

  1. Döntsd el, hogy szeretnéd-e tudni a babád nemét!

Mostanában már elég idős ahhoz a pocaklakód, hogy az ultrahangvizsgálat során majdnem biztosra meg tudják állapítani a nemét. Vannak anyukák, akik szeretnék, ha az utolsó pillanatig titok maradna a bébi neme, hogy aztán óriási meglepetés legyen a születés pillanatában. Ha így döntesz, ezt mindig jelezd a vizsgálaton, nehogy a szonográfus véletlenül elszólja magát.

  1. Írd le az őrült álmaidat!

Gyakran tapasztalják a kismamák, hogy a terhesség alatt rengeteget álmodnak. Ennek az az oka, hogy a sok nyugtalanító tényező miatt, – mint a mocorgó pocaklakó, gyomorégés, lábgörcs – nem tudnak mély álomba merülni.

 

Harmadik trimeszter:

3rd-tri-workout-art

  1. Kísérd figyelemmel a magzatmozgásokat!

Figyeld, mennyit mocorog a babád a pocakodban, és amennyiben csökken a mozgások száma, azonnal jelezd orvosodnak! A kevés mozgás ugyanis problémát jelezhet, s ilyenkor az a legbiztosabb, ha megnézik, minden rendben van-e odabent.

  1. Vizsgálatok a harmadik trimeszterben:

A harmadik trimeszterben sűrűsödik a vizsgálatok gyakorisága. Kezdetben kéthetente, majd hetente szükséges találkoznod az orvosoddal. Ahogy közeledik a szülés ideje, lassan elkezdhetitek átbeszélni az orvosoddal, mi vár rád.

  1. Készülj fel a szoptatásra!

Igyekezz minél több ismeretet szerezni a szoptatással kapcsolatban. Beszélj szoptatós anyukákkal, tájékozódj szórólapokról és kiadványokról, keresd fel a La Leche liga honlapját. Minél felkészültebb leszel, annál könnyebben megy majd a szoptatás.

  1. Válassz gyermekorvost!

Itt az ideje, hogy felkeresd gyermeked leendő orvosát. Egyrészt jó, ha megismeritek egymást, másrészt ő ad neked recepteket a babaápoláshoz, amikre szükségetek lesz.

  1. Gondolkodj el előre a nagy döntéseken!

Például: Meg szeretnétek-e kereszteltetni a babát? Milyen megtakarítási módszert választotok a babátok számára? Levetetitek-e a köldökzsinórvért?
Jó, ha ezekről nem az utolsó pillanatban kell döntened.

  1. Legyen kész minden a baba érkezésére!

Itt az ideje, hogy összerakjátok a kiságyat, bölcsőt, hintát, babakocsit. Ezekhez jó, ha van férfisegítség 🙂
Győződjetek meg róla, hogy minden zenélő-hintáztató szerkezethez van otthon elegendő elem!

  1. Beszélj a babádhoz!

A kisbabád hallja a hangod. Ha sokat beszélsz hozzá, az elősegíti a kötődés kialakulását. Ha a tényleges beszélgetés kicsit furcsának tűnik, meséld el neki, mi történt veled aznap, vagy olvass valamit hangosan.

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!